Provoz kotlů od září 2024

kotle na tuhá paliva

15.4.2024

Poslední roky slýcháme často o zákazu kotlů na tuhá paliva. O co přesně se jedná?

Zákaz provozu kotlů třídy 1 a 2 (případně kotlů bez třídy) má svůj původ v novele zákona o ochraně ovzduší z roku 2012. Zákaz byl touto novelou původně plánován na rok 2022, ale pro domácnosti byl zákaz vládou posunut.

Od 1. 9. 2024 tak bude zákonem zakázáno provozovat kotle třídy 1 nebo 2.

Kdo bude zákaz kontrolovat a vymáhat a jaké hrozí sankce?

Kontroly bude provádět příslušný odbor obecního úřadu obce s rozšířenou působností. V případě podezření na přestupek budou pracovníci úřadu kontaktovat přímo provozovatele. Za porušení zákazu provozu kotle je možno udělit pokutu 50 000,-. Úředníci mohou provádět kontroly na místě, neumožnění vstupu na kontrolu může být pokutováno stejně jako porušení zákazu. Pokuty je možno ukládat i opakovaně.

Co kotle na uhlí? Týká se jich zákaz také?

Nedávno skutečně existoval návrh, který měl omezit provoz všech kotlů na uhlí, dokonce jejich výrobu. Tomuto návrhu se pochopitelně dostalo široké pozornosti. Nakonec byl návrh stažen.V tuto chvíli není známo nic o tom, že by mělo dojít k plošnému zákazu kotlů na uhlí nebo dokonce prodeje uhlí.

Jaké zdroje má být možné od září 2024 provozovat?

Od září je možno provozovat kotle třídy 3, 4 nebo 5. Není rozhodující, jestli se jedná o kotle s ručním přikládáním nebo automatický, na dřevo, na uhlí nebo na pelety. Tepelná čerpadla nebo plynové kotle mohou být provozované bez omezení.

Jak zjistím, jestli se zákaz týká i mého kotle? Co dělat, když ano?

Třída kotle je od roku výroby 2000 uvedena na jeho výrobním štítku. Máte-li pochybnosti, kontaktujte výrobce vašeho kotle nebo nechte technika provést kontrolu kotle dle zákona o ochraně ovzduší. Seznam všech kontrolních techniků naleznete na speciálních stránkách ministerstva životního prostředí: https://ipo.mzp.cz/ V protokolu o kontrole naleznete všechny potřebné údaje. Pokud zjistíte, že se zákaz provozu vztahuje i na váš kotel je nejlepší kontaktovat topenáře, aby vám zdroj vyměnil. Montážní firmy vám často zajistí i poradenství ohledně využití některé dotace nebo přímo dotaci zprostředkují.

Je montážních firem dostatek? Co když výměnu nestihnu v termínu včas?

Naše firma má aktuálně do září ještě volnou montážní kapacitu, pokud je nám známo, tak stejně na tom jsou i další topenáři z okolí. Radíme však neváhat a situaci řešit co nejdříve. Úředníci by měli být shovívaví zejména v případech, kdy sice budete mít doma stále nevyhovující kotel i po 1. 9., ale zároveň budete mít u montážní firmy už objednanou montáž nového.

Potřebujete řešit výměnu kotle na tuhá paliva? Rádi vám pomůžeme!