Tepelné čerpadlo vzduch-voda: cena za teplo

tepelne cerpadlo postavene u fasady vytapeneho objektu

V poslední době se v médiích objevuje mnoho diskusí o nákladech na vytápění domů různými způsoby. Mnoho z vás možná slyšelo, že tepelná čerpadla, přestože jsou moderní a ekologická, mohou být drahá na provoz. Dovolte mi rozptýlit tyto mýty a poskytnout vám jasné a objektivní informace o tom, proč jsou tepelná čerpadla vzduch-voda nejen šetrnou, ale i ekonomicky výhodnou volbou zdroje tepla.

Jak fungují tepelná čerpadla

Tepelné čerpadlo vzduch-voda pracuje na jednoduchém principu: odebírá teplo z venkovního vzduchu a předává ho do vody pro vytápění objektu. To vše s minimální spotřebou elektrické energie. Je to jako když vaše lednička odvádí teplo ze svého vnitřku do okolí, jen v opačném směru. A co je nejlepší? Tepelná čerpadla produkují málo emisí CO2, což je dobré pro naši planetu.

Srovnání nákladů na provoz

Zde je klíčový bod, který chci zdůraznit: provozní náklady tepelných čerpadel jsou ve srovnání s tradičními způsoby vytápění srovnatelné. Zde je přehled průměrných nákladů na jednotku tepla pro různé zdroje:

  • Kotel na dřevo: 1,33 Kč/kWh
  • Uhlí: 2,10 Kč/kWh
  • Dřevěné pelety: 2,03 Kč/kWh
  • Plyn: 3,16 Kč/kWh
  • Tepelné čerpadlo vzduch-voda: 1,97 Kč/kWh

Jak je z uvedených čísel patrné, tak tepelná čerpadla nabízejí velmi konkurenceschopnou cenu za jednotku tepla, což z nich dělá ekonomickou volbu pro vytápění vašeho domova.

Mnoho našich zákazníků, kteří se rozhodli pro instalaci tepelného čerpadla, potvrzuje, že jejich roční účty za vytápění zůstaly stejné nebo se dokonce snížily. Navíc, díky státním dotacím a výhodnějším tarifům elektrické energie pro celou domácnost se investice do tepelného čerpadla vrací rychleji.

Při pořízení velmi kvalitního a dobře dimenzovaného tepelného čerpadla jsou roční náklady na vytápění srovnatelné s tradičními zdroji tepla jako jsou kotle na tuhá paliva nebo na plyn. Níže uvádíme graf srovnávající roční náklady na vytápění pro průměrný rodinný domek.

Roční náklady na vytápění

Pro výpočet byly uvažovány následující ceny paliv a účinnost spalování:

Dřevo: 1200,- Kč/prms, účinnost spalování 70 %;

Uhlí: 630,- Kč/q, účinnost spalování 60 %;

Dřevěné pelety 8,- Kč/kg, účinnost 82 %;

Tepelné čerpadlo (elektřina) 6,3,- Kč/kWh, účinnost (topný faktor) 3,2;

Plyn 3000,- Kč/MWh, účinnost 95 %.

 Pro výpočet předpokládaných ročních nákladů byla uvažována spotřeba tepla 20 000 kWh.

Jak vybrat správné tepelné čerpadlo

Výběr správného tepelného čerpadla je klíčový. Záleží na velikosti vašeho domu, izolaci a dalších faktorech. Naše firma se zabývá návrhem, montáží a servisem tepelných čerpadel s posouzením objektu a topného systému jako celku; jedině tak dokážeme zajistit optimální provozní a ekonomické parametry provozu. Kontaktujte nás a domluvte si konzultaci s návrhem řešení na míru!

Závěr

Tepelné čerpadlo vzduch-voda je moderní, ekologický a z hlediska provozních nákladů výhodný způsob, jak vytápět váš domov. Ačkoliv je pořizovací cena vyšší, dlouhodobě se jedná o investici, která se vyplatí. Proti zdrojům tepla s ručním přikládáním se zákazníkům nezvyšují náklady na vytápění, ale razantně se snižují nároky na skladování paliva a další údržbu jako je nutnost pravidelného čištění kotle nebo vynášení popela.

Pokud máte jakékoli otázky nebo potřebujete další informace, neváhejte nás kontaktovat. Připojte se k rodině spokojených majitelů tepelných čerpadel a užijte si pohodlí a úspory, které vám mohou přinést.