Malý ekologický kotel na uhlí a dřevo ATMOS C15S

Český výrobce kotlů na tuhá paliva Jaroslav Cankař a syn ATMOS uvedl na trh ekologický kombinovaný kotel C15S na uhlí/dřevo a C15S s úpravou pro hořák. Kotel byl navržen zejména k nahrazení kotlů třídy 1 nebo 2. Malý kotel C15S na tuhá paliva splňuje požadavky dle ČSN EN 303-5 na zařazení do třídy číslo 5; a zároveň na Ekodesign.

Kotel je vhodný jak pro jednoduché instalace s termoregulačním zapojením (respektive Laddomatem 22), tak pro komplikovanější systémy s elektronickými regulátory a akumulačními nádržemi. Ve všech variantách je kotel vhodný jak pro vytápění, tak pro přípravu teplé vody v kombinovaném bojleru.

Kombinovaný kotel na uhlí a dřevo Atmos C15S
Atmos zplynovaci kotel na uhli drevo s upravou pro horak na pelety C15S

Dotace

Kotel Atmos C15S s úpravou pro hořák na pelety je zapsán v seznamu SVT pod číslem 24533,  tedy je možné na něj žádat o kotlíkovou dotaci a získat na instalaci finanční příspěvek až 100 000,- Kč.

Provedení

Malý ekologický kotel na uhlí a dřevo ATMOS C15S je nabízen primárně v provedení pro spalování hnědého uhlí ořech 1 (o výhřevnosti 17-21 MJ/kg) nebo suchého dřeva s ručním přikládáním. Druhé nabízené provedení kotle je varianta takzvaně „s úpravou“; od předchozího provedení se liší upravenou elektroinstalací a přípravou pro zástavbu hořáku na pelety ATMOS A25 – čímž vznikne kotel, který provozovateli umožňuje volbu mezi spalováním s ručním přikládáním nebo automatickým provozem s hořákem na pelety.

Rozměry

Kotel byl navržen s myšlenkou nabídky moderního zdroje s účinným a ekologickým spalováním. A navíc jako náhrada starých odhořívacích a prohořívacích kotlů, často umístěných ve stísněných prostorách nebo dokonce v interiéru. Šířka kotle je pouhých 595 mm, délka 658 mm a výška od země 1195 mm. Přes kompaktní rozměry má kotel výkon 16 kW.

Kontrukce

Kotel je vyroben z žáruvzdorné oceli o síle až 6 mm. V horní přikládací komoře jsou na otočném roštu osazeny segmenty z litiny se zvýšeným obsahem chromu. Jednotlivé segmenty mají speciální tvarování, díky kterému přivádějí do topeniště optimální množství sekundárního spalovacího vzduchu. Právě řešení přívodu sekundárního vzduchu je jedním z klíčů pro zplynování a vysoce ekologické spalování. Spodní dohořívací komora je vybavena rozměrným kulovým prostorem z žáruvzdorné keramiky pro optimální dohoření paliva.

Provoz

Přikládání paliva probíhá přes rozměrná dvířka do horní komory. Po plném naložení a při plném výkonu vydrží plně naložený kotel 4-6 hodin provozu před nutností další přikládky. Spodní komora kotle slouží zejména k dohoření prchavé látky, a zároveň jako popelník.

Kotel ATMOS C15S můžete objednávat na našem e-shopu ZDE na stejném místě naleznete i další technické podrobnosti. V naší nabídce naleznete celý sortiment ekologických kotlů ATMOS ve výkonech 16-150 kW. V případě zájmu o dodávku včetně montáže lze objednat konzultaci zdarma ZDE nebo přes adresu info@kacirek.cz.

Postup vymeny zatky hornich dvirek kotle Atmos na drevo s upravou za horak na pelety